Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

1- Bu solucanlar özel solucanlar mı ? Bu solucanların diğer toprak solucanlarından farkı var mı?

* Bu solucanlar kültür solucanlarıdır. Genel olarak her solucanın toprağa faydası vardır. Ancak bir gübre üreticisi iseniz daha çok yavru yapan daha çok yiyen ve dışkılayan solucana ihtiyaç duyarsınız. Lumbricus Rubellis ve Eisenia Foetida adı verilmiş solucanlar bu tür solucanlardır.

2-Makalelerde genellikle kırmızı Kaliforniya Solucanı olarak geçiş sebebi?

* Bu solucanlar Eisenia türüdür ancak kültür olarak Kalifornia’da ilk kültüre alınıp yetiştirildiği ve en büyük akademik çalışmaada olduğu için bu ismi almıştır.

3- Solucan gübresinin diğer doğal gübrelerden farkı nedir?

* Bizler sürdürülebilir yaşamı desteklemeliyiz. Bu gün çiftçimiz gerek verim azalması nedeni ile gerekse gübre fiyatlarının yükselmesi nedeni ile veya doğal tarıma geçme niyetlerinden hayvan dışkısını kullanmaya başladılar. Ancak hayvan dışkılarının son derece dikkatli kullanılması gerekmektedir.

4-Solucan gübresi yabani otu bitiriymu?

* Yüzde yüz değil elbette ama çok azaltıyor. Solucan gübresi ucuz bir gübre değil. Değerli bir gübre ve 30-40anında üründe artış ve erken verim elde ediliyor. Yabani ot mücadelesi azalıyor. Ve fiyatı ile karşılaştırılınca sağladıkları ile beraber ucuz kalıyor. İçinde hiçbir katkı, ağırlaştıracak hiçbir şey yok. 100 gübre.

5-Solucan gübresi üretiminde elde edilen son ürünün hacmi oldukça azalıydeğil mi?

* Kesinlikle doğru. Örneğin buradan 80 ton çıkar diyoruz, ama öyle olmuyor. Mümkün değil! Bir kere taşından toprağından falan ayrıştırılıyor, çünkü sonuçta burada hayvan dışkısı da kullanılıyor. Bu dışkı gelirken kepçe ile taşıyla toprağıyla geliyor. Onlar ayrılıyor. Şu oluyor bu oluyor derken sonuçta 30-40 gibi bir kayıp meydana geliyor.

6-Solucanların bitkinin köklerini yediklerini sanıyorlar. Doğru mudur?

* Bu yanlış bir düşünce. Solucan canlı bir bitkiyi yemiyor. Çürümekte olan bitkileri tüketiyor. Solucanlar seçiciler. Bir mikrodalga fırında bir de normal bir ocakta tuttuğunuz yiyeceği verin solucana, kesinlikle mikrodalgadaki yiyeceğe gitmez, direk gider normal ocaktaki yiyeceği yer. Yani o kadar hassaslar.

7-Solucan gübresinin faydaları nelerdir?

* Bitki besin ve toprak düzenleyici olmasının yanı sıra, kök gelişimini arttırır. Bu gelişme, sebzelerde vejetatifgan gelişimini hızlandırır ve daha çok ürün alımı sağlar, su stresinitadan kaldırır, toprağın su tutma kapasitesini arttırır, erken verimi destekler, PH strüktürünü düzenler, kökün zararlı toprak bakterilerine karşı direncini arttırır. Toprağın organik madde muhteviyatını arttırır. Aslında faydası sayılamayacak kadar çoktur.

8- Solucanlar neden alt kısımda geziniyor?

* Solucanların neden hâlâ alt kısımlarda gezindiği konusu tüm dünya çapında sorulan bir sorudur. Bu konuda yalnız değilsiniz. Peki cevap nedir? Benim yabancı kaynaklardan yaptığım araştırma sonuçları şu yönde: Su solucanlar hızlı, hareketli ve süreki yeyip dışkılayan solucanlar. Zaten bu denli hareketli ve aktif olmaları tam da vermikompost üretimi için onları biçilmiş kaftan haline getiriyor. Bu solucan türü gezmeyi fazlasıyla sevdiği için alt kısımlarda bazıları kalabiliyor.

 

1) Bu solucan türü yüzeyde besleniyor ama az da olsa yüzey altında geziniyor. Yani yüzeye çıkıp besleniyorlar ve dinlenmek için veya yaşam alışkanlıkları gereği zaman zaman dibe çekiliyorlar. Zira bu tür solucanlar beslenmek, çiftleşmek ve yumurtlamak için tamamen üst katmanı kullanıyorlar. Bu tür bir yaşam onların doğal yaşam alışkanlıklarında var. Solucan

2) Bir diğer neden de, yaşlanan ve artık kendinde yeterli güç göremeyen türler aşağıda kalabilir. Onlar zaten bir zaman sonra öleceklerdir. Solucan

3) Bazentam değişikliklerini hatalı olarak algılayan bazı solucanlar zamansız uyku moduna geçebiliyorlar. Belrttiğiniz gibi diplerdeki solucanlara eşeleyerek baktığınız zaman, ara sıra top şeklinde yumru olmuş halde karşınıza çıkar. Yani uyku modunda… Demek ki, uykuya dalıp kalıyorlar. Bitmiş olan alt kısımdaki gübre görece olarak yukarıya göre daha serin olduğu için uykudan uyanma süreci gecikiyolabilir. solucan

4) Bir diğer neden de metan gazıyla alakalı. Solucanlar dışkıladıktan sonra biriken dışkı (vermikest) zamanla metan gazı üretir. Eğer sistem çok sulanırsa biriken ve yığılan dışkı hava alamaz ve metan dışarı kaçamaz. Bu durumda solucan metan zehirlenmesine uğrar. Bu da diplerde metanın etkisinde kalan ve sersemleyen solucanların üste çıkmalarını zorlaştırır. Solucan

5) Yaşamımızda Doğal Seleksiyon diye bilinen bir gerçek var. Doğal yaşamtamlarında en sağlıklı canlılar yaşamda kalır en çürük bireyler ölür. Buna ek olarak eğertamda nüfus fazla ama yiyecek az olursa yaşamın devamı için canlıların bazıları kendilerini feda eder ve kalanların yaşam şansını arttırır. Kabınızda aşağıda kalan solucanlar fedakâr solucanlar da olabilir. Solucan

6) Ve son tez: Alt kısımda biten gübre içinde kalan kokonlardan çıkan yavrular zamanla büyüyolabilirler. Bazıları büyüyüp yüzeye çıkar bazılarıtamda kalmayı tercih ederler.

 

Call Now ButtonHemen Ara: 0544 656 72 75
× Bize Yazın